Loader
İzmir Turist Rehberleri Odası

Tura Çıkarken

TURLARDA DIKKAT EDILMESI GEREKEN HUSULAR

Sayin Üyelerimiz;

2020 Yili Turizm Sezonumun hepimize hayirli ugurlu olmasini diliyoruz. Yönetim Olarak öncelikli hedeflerimizden biri Denetimleri arttirarak 6326 sayili Turist Rehberligi Meslek Kanunu kapsaminda meslegin korunmasini saglamak, belgesiz Rehberlik faaliyetlerini ve Rehbersiz Turlari önlemek olacaktir.

Bu hedefimizi gerçeklestirmek için yapilan denetimlerde rehber arkadaslarimizin da kanun kapsaminda kurallara uymasi ve yaninda bulundurmasi gereken belgeleri denetmenlere göstermeleri önem arz etmektedir.

Denetimlerde magduriyet yasamamak için Rehber ve acentelerde bulunmasi gereken belgeler asagida belirtilmistir.

 

TUR ESNASINDA REHBERIN YANINDA BULUNDURMASI GEREKEN BELGELER VE DENETIMDE KONTROL EDILEN HUSULAR

  • -Geçerli çalisma karti,
  • -Tur programi,
  • -ACENTE-REHBER Sözlesmesi (Bazen gece yarisi, son anda alinan turlarda, haliyle tur dosyasi olmayabilir. Böyle durumlarda, acenteden almis oldugunuz bir mail ya da SMS ile detaylar, aldiginiz ücret, tur güzergâhi açikça belirtilmeli. Denetimle karsilastiginizda, bu mesaj ya da mailler isinize yarayacaktir. Tur bitiminde de, sözlesmenizi aldiginizda bunu, bir hafta içinde, denetmene mail ya da faks yoluyla göndermeniz sarttir.)
  • -Çalisma kartinda belirtilen dil veya dillerde, Bölgesi dâhilinde hizmet verilip verilmedigi,
  • -Turist rehberligi hizmetinin Kanuna, bu Yönetmelige, meslek etik ilkeleri ile Bakanligin kültür ve turizm politikalarina uygun sunulup sunulmadigi incelenir.

 

Turlarda (Tur Dosyasinda) Bulunmasi Gereken Belgeler (Bu belgeleri eksiksiz bir biçimde hazirlamak ilgili seyahat acentesinin yükümlülügündedir)


1-) Seyahat acentesi isletme belgesinin noter ya da TÜRSAB tarafindan onayli sureti,

2-) Tura katilan müsterilerin listesi,

3-) TÜRSAB araç plakasi ve turist tasima araci belgesi,

4-) Tur rehberinin profesyonel turist rehberi çalisma karti (asli görünür bir biçimde sizde, fotokopisi tur dosyasinda),

5-) Araç seyahat acentesi tarafindan kiralanmis ise, sözlesme sureti,

6-) Tur programi.

 

ÇALISMA KARTI ALMA ZORUNLULUGU

6326 Sayili Turist Rehberleri Meslek Kanununun 4.madde 3.Fikrasi geregi ‘Meslek sadece eylemli turist rehberleri tarafindan icra edilebilir. Eylemli turist rehberi olabilmek için bir yil süreyle geçerli olan çalisma kartinin alinmasi zorunludur. Odaya üyelik kosullarini kaybetmis veya odaya karsi yükümlülüklerini yerine getirmemis olanlara çalisma karti verilmez.’’Hükmüne istinaden çalisma kartlarinin Birlikte Bir (1) ay içerisinde basilip gönderilecegi göz önüne alinarak zamaninda basvuru yapmalari magduriyet yasanmamasi açisindan önem arz etmektedir.(01.02.2020 Tarihinden itibaren 2020 yili çalisma kartini bulundurmak zorunludur.)

 


Ayrica, yönetmeligin 32. maddesi geregince de, seyahat acentesinin transfer faaliyetinde asagidaki belgelerin transfer sorumlularinda bulundurulmasi zorunludur:

1-) Seyahat acentesi isletme belgesinin noter ya da TÜRSAB tarafindan onaylanmis sureti,

2-) Transferi yapilan yolcu listesi,

3-) TÜRSAB araç plakasi,

4-) Araç, seyahat acentesi tarafindan kiralanmis ise, kiralama sözlesmesi,

5-) Transfer görevlisine ait TÜRSAB tarafindan verilen seyahat acentesi personel kimlik karti veya görevli olduguna iliskin seyahat acentesi yazisi.

Müze ve Ören yerleri içerisinde yapilan denetimlerde Çalisma kartinin Gögüs hizasinda görünür yerde tasinmasi ve acente-rehber sözlesmesinin yaninizda bulunmasi gerekmektedir.

 Gölge Rehberlik diye bir tanim, yasada belirlenmis bir rehberlik biçimi yoktur. Yapilan tüm rehberlik faaliyetleri, yasanin belirlemis oldugu biçimde yapilir. Rehber sözlesmede geçerli dilde yapar rehberligini. Tercümanli turlarda konusmasi çevrilir. (Örnegin Taylandli bir gruba Tayca rehber olmadigindan sözlesme Ingilizce ya da bir baska dilde yapilmis olabilir. Rehberin ruhsatnamesinde sözlesmedeki dil mevcut ise tercüman pozisyonundaki kisiye anlatimini belirlenen dilde yapar, o kisi de bunu çevirir. Bu durum yasaldir. Rehberlik faaliyeti rehber tarafindan yapilmaktadir)

Grup liderlerinin çeviri yaptigi turlarda Turist Rehberleri Birliginin 2016/2 nolu genelgesi geregi ‘’Anlatimin belgeli rehber tarafindan tanitilacak yerde yapilmali, yapilan anlatimin çevirisi grup lideri tarafindan yapilmalidir.(Anlatimin önceden otobüste veya tanitimin yapilacak yere giderken yolda yapildigi bahanesi kabul edilemez.)Bu Uygulamayi yapmayan rehberler hakkinda ‘’MESLEK ETIGINE AYKIRI DAVRANISTAN’’tutanak tanzim edilecektir. Magduriyet yasanmamasi için rehberlerimizin bu kurala riayet etmeleri gerekmektedir.

 

GÖREVLI DENETMEN VE KAMU GÖRVLILERINE BILGI VE BELGE VERME ZORUNLULUGU

Turist Rehberligi Meslek yönetmeliginin 41. madde 6.Bendi ‘’ Denetim sirasinda denetim görevlilerine her türlü bilgi ve belgenin ibraz edilmesi zorunludur.‘’Hükmüne istinaden meslegin korunmasi amaciyla emek harcayan Birlik ve Oda denetmenleri ile Kültür ve Turizm Bakanligi personeline Turist rehberligi meslegine yakisir sekilde davranilmasi denetim görevlilerine   görevlerinde yardimci olunmasi, denetimlerin daha saglikli bir sekilde yapilmasina ve meslegin korunmasina destek saglayacagi asikârdir.

 

 

Üyelerimize Önemle duyurulur.

 

Saygilarimizla

IZRO Yönetim Kurulu